Windows 8 Önizleme Sürümü: Sanal Sabit Diske (VHD) Kurulum

on 18 Aralık 2011 Pazar

Sanal Sabit Disk (VHD) nedir?

Sanal Sabit Disk (VHD) biçimi/kavramı, tıpkı bir disk veya disk bölüntüsü gibi yerel dosya sistemlerini barındırma kabiliyetine sahip olan ama aynı zamanda standart disk ve dosya işlemlerini de destekleme kabiliyetine sahip -yani Windows altında sıradan bir klasör veya dosya gibi silebileceğiniz, taşıyabileceğiniz- tek dosya halinde paketlenmiş ve izole edilmiş bir sanal sabit diski belirtir,


Windows 8 sistem gereksinimleri...

 • 1 GHz. veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci.
 • Minimum 1 GB RAM
 • 32-bit için minimum 1664-bit için minimum 20 GB disk alanı
 • DirectX 9  destekli ekran kartı
 • Dokunmatik ekrana sahip ekranlarda Multi-Touch desteği (Şart değil ama konforlu bir kullanım için gerekli)


1- Windows 7 veya Vista yüklü bilgisayarınızı daha önceden oluşturduğunuz önyüklenebilir USBbellek yada DVD'den ön yükleyin.

2- Kurulum esnasında Klavye ve Dil seçimi ekranına geldiğinizde Next butonuna basmak yerineShift+F10 tuşlarına beraber basın.

3- Bu bir komut satırı penceresinin açılmasını sağlayacak. İlk olarak Windows 8 Önizleme Sürümü'nü kuracağımız sanal sabit diski (.vhd) oluşturmamız gerekiyor. Bunun için;


          Burada Windows 8 Önizleme Sürümü'nün dili İngilizce olduğu için klavye dili de İngilizce olacak ve bazı karakterleri yazamama sorunu ile karşılaşacaksınız. Yazamadığınız harflerin karşılığını altta verdim. Yazarken alışkanlıkla yanlış yazmadığınızı, yanlış tuşlara basmadığınızı 2 defa kontrol edin :)
 • (i) harfi için (I) karakteri  tuşu
 • (=) karakteri için (-) karakteri tuşu
 • (") karakteri için (Shift+i) tuşları
 • (:) karakteri için (Shift+Ş) tuşları
 • (\) karakteri için (;) karakteri tuşu
 • (.) karakteri için (Ç) karakteri tuşu

Örnek:

  4- Komut satırına diskpart yazın ve Enter'a basın.


  5- List volume yazın ve Enter'a basın.


  Bu bize diskimizdeki bölüntüleri gösterecek. Bunu yapmamızın sebebi diskimizdeki bölüntüler bazen burada Windows çalışırken göründüğünden farklı görünebilir veya farklı harflere sahip olabilir. Bu yüzden bölüntüleri listeliyoruz ki hatalı bir bölüntü seçmeyelim.

  6-  Windows 7'nin veya Vista'nın kurulu olduğu bölüntünün harfini öğrendikten sonra (Benim için C)Sanal diski Dinamik olarak oluşturacaksanız ilk komutu, Sabit boyutlu olarak oluşturacaksanız 2. komutu "komutlardaki kırmızı yazılı bölümleri kendinize uyarlayacak şekilde" yazın ve Enter'a basın.


  Bunun anlamı şudur: Eğer dinamik disk oluşturursanız, siz 20 GB büyüklüğünde bir sanal disk oluştursanız dahi bu diskte 20 GB yer kaplamazKullanıldıkça veri eklendikçe boyutu artar. Oysa sabit boyutu seçerseniz 20 GB baştan ayrılır ve içinde hiçbir işletim sistemi kurulu olmasa dahi diskte sanal olarak 20 GB yer kaplar.


  1. create vdisk file=C:\Windows8.vhd" maximum=25600 type=expandable
  2. create vdisk file=C:\Windows8.vhd" maximum=25600
  7- Eğer komutu doğru yazdıysanız disk kısa sürede oluşturulacak ve onay mesajı alacaksınız. Eğer bu adımda başarılı olamadı iseniz komuttaki karakterlerde hata yapmışsınızdır kontrol ederek tekrar deneyin.


  8- Sanal sabit diskimizi oluşturduktan sonra bu diski disk yönetimine eklememiz gerekiyor bunun için önce

  select vdisk file=C:\Windows8.vhd

  komutunu kullanıp Enter'a basarak "üzerinde işlem yapılacak disk olarak" yeni oluşturduğumuz Sanal Sabit Disk'i (VHD) seçin.


  9- Ardından attach vdisk komutunu yazın ve Enter'a basın.


  10- Diskin başarı ile eklendiğine dair bir onay alacaksınız.

  11- Artık işimiz tamam. Exit yazın ve Enter'a basın. Bu Diskpart'tan çıkmanızı sağlayacak. Ardındanüstteki kapat kutucuğunu kullanarak (Önemli) komut istemcisini kapatın. (Alttaki resim)

  Altta ise bütün bu adımların fotoğrafını tek karede görüyorsunuz;
  12- Next deyin.

  13- Install now tuşuna tıklayarak devam edin.

  14- Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra Next tuşuna tıklayarak devam edin.

  15- Custom (Advanced) seçeneğini seçerek devam edin.

  16- Windows 8 Önizleme Sürümü'nü kurmak istediğiniz bölüntüyü sorduğu ekrana geleceksiniz. Burada oluşturduğunuz Sanal Sabit Diski seçin ve Next deyin.


  Sol altta yer alan "Windows cannot be installed to this disk" (Windows bu diske kurulamaz)uyarısı dikkatinizi çekebilir. Kaale almayın.  Kadırmak için...


  C kök dizinindeki .vhd dosyasını silmeniz yeterli.


  1 yorum:

  Sinan dedi ki... [Cevapla]
  Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  Yorum Gönder